Wednesday 29 July 2015

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KOMUNIKASI VISUAL (LAMAN WEB)



Tarikh       : 13 Oktober 2011
Hari           : Rabu
Waktu       : 1 jam 20 minit ( 8.40 pagi- 10.00 Pagi )
Masa        : 3 Masa ( 120 minit )
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Tingkatan           : 6 Rendah Bestari 1
Bil. Pelajar          : 28 Orang
Bidang                 : Perekaan
Unit Pembelajaran  : Komunikasi Visual
Tajuk : Laman Web ( Pengenalan & lakaran)
Tema :  Perniagaan Masa Depan


Objektif : Pada akhir pembelajaran, Pelajar dapat :
1)      Kognitif : Pelajar dapat menerangkan maksud  laman web, cirri-ciri dan jenis laman web
                 dan 3  fungsi  laman web pada masa kini secara lisan.

2)      Psikomoror : Pelajar sekurang kurangnya dapat menghasilkan  2 lakaran thumbnail  
                      mengikut  tema laman web.

3)      Afektif :  Pelajar membuat lakaran thumbnail dengan  kemas dan teratur.


Pengetahuan sedia ada : Pelajar pernah melihat  laman web di internet.
            


Pengabungjalinan Kemahiran :-

KBKK : Menjana dan menghasilkan idea serta menerangkan sebab.

Nilai : Bersikap terbuka dan berani menampilkan diri.

Alat/ Bahan dan sumber: LCD, powerpoint, komputer, nota.

Langkah/ masa
Isi Pengajaran
Aktiviti Pengjaran dan Pembelajaran
catatan

Set Induksi
(5 Minit)

-Tayangan slide  tentang gambar laman web perniagaan.

-Seorang pelajar diminta kedepan menerangkan pandangan awal pada slide yang dilihat.

- Pelajar lain melihat dan mendengar pandangan spontan dari rakan mereka.


Langkah 1
(25 minit)

Aras 1: Pengetahuan dan kefahaman.

Aras 2: Pengetahuan dan kefahaman.
Aktiviti: Teori

-Pengertian grafik

-Sejarah grafik

-Jenis-jenis grafik
1) Poster
2) Pembungkusan
3) Logo dan identity  koprat
4)  Laman web
5) Billbord
6) Kad Jemputan
7) Brochure
8) Pengiklnan
9) Papan tanda
10) Majalah

Pengenalan Laman Web
a)      Definisi Laman Web
-          Laman web adalah dokumen dan informasi eletronik yang dipaparkan di jaringan web yang mengandungi grafik, audio, teks dan grafik.
-          Reka bentuk laman web memerlukan kemahiran grafik dan kemahiran perisian khas laman web.

b)      Cir-ciri Laman Web
1.      Peta Tapak (website)
-          Susunan laman web yang teratur dan disertakan sambungan-sambungan yang jelas akan menjadi daya tarikan kepada pembaca.
2.      Navigation Bar
-          Navigasi yang konsisten amat perlu untuk setiap laman web.
3.      Borang Komen
-          Membolehkan pembaca meminta maklumat yang diperlukan secara online.
4.      Grafik
-          Menampakkan keceriaan di dalam laman web dan membolehkan ia Nampak menarik.

c)      Jenis – Jenis Laman Web
Komersial, bisnes, informasi, hiburan, laman web peribadi dan blog peribadi




- Pelajar mendengar dan mencatat nota tentang definisi grafik, jenis-jenis dan sejarah grafik.

-Pelajar mendengar penerangan daripada guru sambil melihat slide yang di tayangkan.

-Pelajar merujuk nota yang diberikan.


DBAE: Disiplin sejarah dan estetik.

ABM: LCD,
Power point, nota.

Langkah 2
(20 minit)

Aras 2: Aplikasi dan analisis.
Aktiviti: Mencari sumber rujukan dari internet.

Pengaksesan internet:
27061-bcss.jpg



-Pelajar mengakses internet.

-Pelajar mendengar arahan daripada guru dan mengakses laman web yang dicadangkan guru.

-Pelajar melihat contoh-contoh laman web dari internet.

-Pelajar melihat contoh-contoh laman web pernigaan untuk dijadikan sumber rujukan untuk lakaran thumbnail.

-Pelajar mengumpulkan contoh-contoh gambar yang ingin dijadikan sumber idea.


Langkah 3
(25 minit)
Aras 1: Pengetahuan dan kefahaman.
Aktiviti seni:
-Teori dan proses penghasilan

Penghasilan laman web
-Tujuan
-Unsur seni dan prinsip rekaan
-Reka letak

Proses penghasilan
-Projek: Laman Web
Tema: Pernigaan
Tujuan Projek:
1)Untuk siapa?
2)Kenapa?
3)Dimana sesuai?
4) Ciri-ciri pengguna?
5)Bila akan digunakan?

Unsur Seni
-Garisan
-Warna
-Ruang
-Bentuk
-Jalinan

Prinsip Rekaan
-Harmoni
-Dominan
-Kontra\
-Penegasan
-Imbangan
Irama dan pergerakan
-Variasi kepelbagaian
-Kesatuan

Prosedur penghasilan
-Thumnails
-Rough Layout
-Semi-Comprehensive



Langkah 4
(40 minit)

Aras 2: Aplikasi seni dan Penghasilan

Tema: Pernigaan masa depan

-Lakaran miniature
Thumnails

-Pelajar membentuk kumpulan.

-Setiap kumpulan terdiri daripada 5-6 orang.

-Pelajar membuat sumbangan idea dalam menghasilkan satu lakaran thumbnail.

-Pelajar menyenaraikan elemen-elemen dan cadangan imej yang mahu diguna pakai.

-Pelajar menghasilkan lakaran thumnaial pada kertas masing-masing berdasarkan pada cadangan idea.

-Pelajar menyipkan sekurang-kurang dua lakaran thumbnail pada kertsa masing-masing.




Penutup
(5 minit)

Kesimpulan

-Pelajar mendengar arahan guru agar mneyambung lakaran thumbnail dirumah dan ia perlu dibawa pada minggu hadapan.

-Pelajar mendengar ulasan tentang pembelajaran guru segala isi pengajaran pada hari tersebut dirumuskan guru.

-Segala kemuskilan dan pertayaan dibuat oleh pelelajar dan guru.



DBAE:
Disiplin Kritikan.

Refleksi:
           ________________________________________________________________________
           ________________________________________________________________________
            ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

No comments:

Post a Comment

KLIK SINI