Wednesday 29 July 2015

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN LANDSKAP

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh                          : 21 April 2015
Hari                             : Selasa
Waktu                         : 2 Dan 3
Masa                            : 11.20 – 12.40 ( 80  Minit )
Mata Pelajaran            : Pendidikan Seni Visual
Tingkatan                    : 3 Takwa
Bil. Pelajar                   : 30 Orang
Bidang                        : Reka Bentuk Landskap Dan Persekitaran
Tajuk                           : Bubble Diagram Dan Plan Konsep
Tema                           : Rumah Kami
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran murid dapat :
Kognitif:               Menjelaskan fungsi dan maksud secara ringkas tentang reka bentuk landskap dan perkitaran.

Afektif:                 Menghasilkan bubble diagram dan plan konsep yang menarik dan mempunyai nilai-nilai estetika.

Psikomotor:           Mewarna lakaran dengan menerapkan elemen nilai estetika, kreatif dan Kemas selain mengekalkan disiplin diri.

Pengetahuan sedia ada:
pelajar menpunyai pengetahuan asas reka bentuk landskap dan persekitaran melalui pemerhatian 

Pengabungjalinan Kemahiran:
Murid mengetahui keadaan struktur muka bumi melalui pelajaran geografi

KBKK :                     membuat ramalan, menyenaraikan, menyatakan, mengenalpasti, menjana
idea,

Nilai :                          kepekaan, kefahaman, kerjasama, kreatif, berdisiplin,                  

Alat Dan Bahan:       kertas majung, nota, pensil, , pen, marker, nota, model landskap dan kad pop-up

Rujukan:
Mohd Johari Ab. Hamid. (2006). Asas Seni Visual. Tanjung Malim: Perak. Universiti Pendidikan Sultan Idris.
Hassan Mohd Ghazali. (2013). PBS Pendidikan Seni Visual Tingkatan 3. Tanjung Malim: Perak. Citra Grafik.
Laman Sesawang:
http://psvptgsmkkm.blogspot.com/2010/05/landskap.html
LANGKAH
ISI PENGAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Set Induksi
(5 Minit)
teka teki menggunakan kad pop-up

pelajar memberi tumpuan dan memberi respon terhadap apa yang ditunjukan guru.

KBKK:
membuat ramalan
ABM:
kad pop-up
model landskap
NILAI:
Kepekaan
Langkah 1
(20 minit)
Aras 1
Pemahaman teori
pengenalan tentang reka bentuk landskap dan persekitaran.

definisi:
seni perancangan, penyusunan, dan menghias ruang persekitaran untuk mewujudkan keindahan dan nilai-nilai estetika alam sekitar berhubung dengan fungsinya.

fungsi tumbuhan:
a.       Memberi teduhan
b.      Kawalan kebisingan
c.       Sebagai dinding atau penghalang
d.      Mengarah perjalanan
e.       Mewujudkan kesatuan antara objek-objek
f.       Kawalan visual
g.      Kawalan hakisan tanah
h.      Kawalan tiupan angin



Pelajar  mendengar penerangan guru sambil melihat nota dan menerangkan model landskap.

pelajar diperkenalkan dengan definisi dan fungsi.

pelajar yang dipilih guru mengulang  dan merujuk nota yang disampaikan oleh guru dan pelajar menjelaskan fungsi dan maksud secara ringkas tentang reka bentuk landskap dan perkitaran.


KBKK:
menyatakan dan mengenalpasti

ABM:
model landskap
nota
contoh gambar

NILAI:
kepekaan, kefahaman
Langkah 2
(25 minit)
Aras 2:
demonstrasi oleh guru dalam membuat pelan konsep

proses penghasilan:
alatan
-          pensil
-          kertas majung
-          pen
-          marker


pelajar bertindak mengikut arahan yang diberikan oleh guru dan murid dibahagi kan kepada beberapa kumpulan
pelajar memberikan perhatian terhadap demonstrasi dan penerangan yang ditunjukan oleh guru.

pelajar bertanyakan soalan selepas aktiviti demonstrasi
KBKK:
menjana idea, dan menilai.

ABM:
pensil
kertas majung
pen
maker

NILAI:
kepekaan, kerjasama,
Langkah 3
(25 minit)
Aras 3
proses penghasilan:
1.      pelajar diingatkan supaya menjaga kebersihan dan bersifat kreatif semasa proses penghasilan karya.


Pelajar menghasilkan buble diagram dan plan konsep pada kertas majung yang telah disediakan secara berkumpulan.

pelajar menghasilkan karya selepas melihat demonstrasi daripada guru.



KBKK:
menjana idea

ABM:
pensil
kertas majung
pen
maker

NILAI:
berusaha dan kesungguhan
Penutup
(5 minit)
Kesimpulan
pelajar membentangkan hasil kerja kumpulan mereka.
dan menceritakan pengalaman dan pemahaman mereka terhadap reka bentuk landskap dan persekitaran yang dibuat.

pelajar mendengar ulasan tentang pembelajaran guru segala isi pengajaran pada hari tersebut dirumuskan guru.
KBKK:
menyatakan sebab, dan menganalisis

ABM:
karya murid

NILAI:
rasional

Refleksi:
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


No comments:

Post a Comment

KLIK SINI